loader image

Градоначелник Бакић присуствовао обележавању Дана Гимназије „Светозар Марковић“

Градоначелник Бакић присуствовао обележавању Дана Гимназије „Светозар Марковић“

Свечаном седницом Наставничког већа, уз кратак културно-уметнички програм који су приредили професори и ученици, суботичка Гимназија „Светозар Марковић“ вечерас је облежила Дан школе. Свечаности је присуствовао и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, рекао да је од свог настанка па све до данас Гимназија „Светозар Марковић“ радила под различитим околностима, пролазила многе реформе, мењала не само услове рада него и објекте, непрестано се развијајући и израстајући у једну од најзначајнијих образовних установа у овом граду.

„Међу зидовима школе чују се сва четири званична језика у нашем граду, српски, мађарски, буњевачки и хрватски, али и низ страних језика који млади уче и усавршавају, од енглеског, руског, немачког, преко италијанског и француског, све до неживог латинског. Данас, на овај свечани дан с поносом истичем да је језичка разноликост која и вас, као и друге суботичке школе одликује, најбољи начин за постизање већих степена међукултуролошког разумевања и важна компонента богатог културолошког наслеђа“, рекао је Бакић.

Истакао је да ова установа заслужује да буде пример како се негује простор за дијалог ученика и наставника, за слободу људског духа, ведрину и здраву компетенцију, и  простор за високе летове ума и духа.

„На свима нама је одговорност и обавеза да  ове младе људе спремамо за високе летове, да им дамо крила, али да их научимо да су за лет спремни тек када спознају да су уз крила једнако важни и корени“, истакао је Бакић.

Подсетио је да Гимназија има иза себе много успеха и вредних признања и да је по самом квалитету наставе који је изградила препознатљива као једна од најцењенијих васпитно-образовних институција у Суботици.

„Још памтим сјајне Вечери шампиона и успехе наших, односно ваших ђака ван граница Србије, којима су пронели славу свога града и државе. Нисам уверен, него знам, да се иза ових зидова крије још много талентоване деце, са умећем у разним областима. Не само у знању, него и у уметности, спорту и беседништву, па их позивам да без страха и стида покажу свој таленат свима, и својим другарима, и својим професорима, и своме граду“, казао је Бакић.

Он је поручио да ће Град и убудуће у складу са својим могућностима наставити да улаже у суботичку гимназију која тренутно има 895 ученика.

„Само у овој години издвојили смо значајна средства, близу шест милиона динара, да бисмо побољшали услове у којима радите и да бисмо, адаптацијом топлотне подстанице, омогућили квалитетно грејање у школи током зимског периода. И нећемо стати са инвестирањем у ову школу,  што ће допринети да Гимназија у наредном периоду има услове рада какви доликују оваквој установи, а све са тежњом да наставите да стварате кадар какав доликује овом граду и држави Србији, кадар који ће имати снагу и мудрост да мења свет на боље“, нагласио је градоначелник Бакић.

Додао је да Град Суботица жели да буде подршка овим младим људима, а онда посредно и њиховим родитељима, као и професорима ове школе, у настојању да створи добре људе, али и врхунске услове за њихово образовање.

„За сада смо на добром путу – то најбоље говоре ваши резултати, не само на пољу образовања него и на пољу које је данас најважније – на пољу узајамне емпатије и људскости.  У име Града Суботице и у своје име, честитам свим ђацима гимназијалцима, професорима и колективу школе овај значајан датум, не само за њих, већ и за читав град“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.

Директор Гимназије „Светозар Марковић“, Душан Павловић, рекао је како је колектив Гимназије кадар да ствара људе, да су подршка појединцу, тимски рад, самоиницијатива обрис у огледалу који ђаци могу да виде од својих професора и да су њихов мото речи светог патријарха Павла „Будимо људи!“

„Језик, култура, историја јесу наша вера за коју живимо и радимо. Не смемо се препустити случају или допустити другима да нам креирају будућност, већ ћемо се Андрићевим путевима сами пробити. За нас је тај пут увек био онај песников – ’Ми свој пут знамо, пут богочовјека“, истакао је Павловић.

Према њговим речима, даљи развој ове школе мора да прати и улагање у објекат који је наменски саграђен 1896. године.

„Наша је обавеза да на јубилеј 2026. године и 130 година од изградње објекта, и 230 година школе, урадимо реконструкцију и створимо врхунске услове за образовање наших ђака“, поручио је директор Павловић.

У пригодном културно-уметничком програму промовисана је и прва самостална збирка поезије Лазареле Стефановић, бивше матуранткиње Гимназије „Светозар Марковић“, а данас студента Медицинског факултета у Новом Саду.

Previous У Суботици потписани споразуми о пословно-техничкој сарадњи са Слободном зоном

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER